Čo treba premyslieť, než si zaobstaráte vonkajšie schodisko?

Uvažujete o zaobstaraní schodiska do mrazu i dažďa, ktoré bude slúžiť ako hlavný vstup do domu, alebo ako prístup na balkón či terasu? Potom je dôležité zamerať sa na jeho funkčnú stránku. Vonkajšie schodisko totiž musí odolať všetkým rozmarom počasia od dažďa cez krúpy, nárazový vietor až po ťažobu napadaného snehu.

Čo treba premyslieť, než si zaobstaráte vonkajšie schodisko?
Čo treba premyslieť, než si zaobstaráte vonkajšie schodisko? (zdroj: komerčný článok)

Na čo si dať pozor, keď vyberáte schodisko do exteriéru?

Výber vonkajšieho schodiska ovplyvňuje mnoho faktorov, ktoré nie je dobré podceniť. Patria sem funkcie schodiska a klimatické podmienky, ktorým musia odolať.

Zamerané na funkciu schodiska a počet ľudí, ktorí po ňom každý deň prejdú

Jedným z dôležitých parametrov je potreba funkcie schodiska. Bude stáť pri rodinnom dome a prejde po ňom denne len pár osôb, alebo bude súčasťou verejného priestranstva a budú ho denne využívať desiatky či stovky ľudí? O tom, že nie je jedno, koľko ľudí denne schodisko využije, s nami hovoril aj Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE, ktorá sa výrobou schodísk zaoberá.

„Určite nie je jedno, či za deň po schodisku prejde desať ľudí alebo sto. Jeho frekventovanosť je skutočne veľmi dôležitým faktorom. Aby vonkajšie schodisko vyhovelo týmto špecifickým parametrom, je dobré vyhľadať profesionálneho dodávateľa, ktorý tieto parametre postráži a odporučí zadávateľovi nielen vhodný typ schodiska, ale aj jeho materiálové prevedenie.“

Odolnosť schodiska voči klimatickým podmienkam

Zásadným parametrom pre výber prevedenia externého schodiska je jeho odolnosť proti nepriazni počasia. Kvôli snehu a dažďu je s ohľadom na bezpečnosť ideálnou voľbou schodisko s celokovovými nášľapmi z pororoštov.

Predovšetkým v zime na schodisku namŕzajú kvapky dažďa, ktoré zhoršia bezpečnosť pohybu. Petr Paksi k tomu dodáva: „Vďaka pororoštovým nášľapom bude navyše prepadávať aj sneh, tým pádom odpadá údržba schodiska v podobe jeho odhŕňania.“

Náš tip: Pororoštové nášľapy nechcete, radšej by ste iné? Potom myslite hlavne na ich protišmykovú úpravu. Tá je pri celokovových schodiskách riešená jemnou mriežkou na povrchu schodiskových stupňov, alebo plechovým výliskom s protišmykovou úpravou. U drevín je to zase riešené pomocou vyfrézovaných drážok na nášľapoch.

Aký materiál je pri vonkajšom schodisku najlepší?

Do exteriéru sa vyberajú podobné typy schodísk ako do interiéru, rozdiel je v použitých materiáloch. Najčastejšou voľbou sú celokovové vonkajšie schodiská, obľúbená je ale aj kombinácia drevo-kov. Ako potvrdzuje Petr Paksi, pri exteriérových schodiskách je naozaj dôležitá patričná odolnosť voči korózii a drsnému vonkajšiemu prostrediu.

„Na to slúžia nerezové materiály, alebo oceľové s povrchovou úpravou žiarovým zinkovaním, prípadne kataforézou, čo je ekologický spôsob ochrany oceľových dielcov schodísk. Konkrétnu farbu podľa vzorkovníka farieb RAL zaistíme nástrekom exteriérového komaxitu,“ dodáva.

Vylúčené ale pre vonkajšie schodiská nie sú ani dreviny, treba ale vyberať len z exotických drevín, ktoré vonkajšie podmienky hravo zvládnu. Najčastejšie sa používa merbau a bangkirai, ktoré sa dovážajú z Indonézie a Malajzie a je pre nich typická značná tvrdosť a odolnosť voči počasiu, hubám aj plesniam.

Na čo ďalšie si dať pozor?

Schodisko treba dobre ukotviť. Umiestniť ho len na trávu alebo piesok nejde, pretože pôda je nestála. Nestačí dokonca ani zámková dlažba. Základovú pätku, ktorú tvorí betónový blok, je nutné umiestniť do nemrznúcej hĺbky 80 cm. Len tak je vytvorený dostatočne pevný podklad na schodisko. Rovnako si treba dať pozor na ukotvenie do ďalších stavebných prvkov.
Nikdy nedávajte do exteriéru interiérové ​​schodisko. Hrozí jeho poškodenie.
Keď už si exteriérové ​​schodisko zaobstaráte a nainštalujete, venujte mu potrebnú starostlivosť. Vyhnite sa agresívnym prostriedkom ako soľ alebo rôzne chemikálie, ich dlhodobé pôsobenie totiž môže poškodiť aj kovové schodiská.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!