Dobré rady, ako ušetriť pri stavbe rodinného domu

Stavba rodinného domu nie je najlacnejšia záležitosť. Na jednej strane je pri ňom zložité šetriť, pretože keď už si staviate dom, tak chcete, aby vydržal. V tejto chvíli je jasné, že uvítate každú užitočnú radu. Tí, čo už dom stavali vedia, na čom sa oplatí šetriť a na čom, naopak, nie. V dnešnom článku vám zhrnieme oblasti, v ktorých pár eur dokážete ušetriť a vďaka tomu vás stavba domu vyjde menej.

Dobré rady, ako ušetriť pri stavbe rodinného domu (Foto: unsplash.com)

Optimálne množstvo miesta

Najjednoduchším riešením, ako ušetriť financie, je uskromniť sa z hľadiska priestoru. Každý meter štvorcový navyše vás môže stáť až o 1 500 € viac. Často sa stáva, že niektoré miestnosti sa nakoniec v dome ani nevyužívajú a iba v nich hromadíme nepotrebné veci. Dobre si teda zvážte, koľko priestoru reálne potrebujete, koľko máte (a plánujete) detí a napríklad aj to, či nutne potrebujete hosťovskú izbu. Nevyužitý priestor v dome znamená úplne zbytočne predraženie, ako pri stavbe, tak aj pri prevádzke.

Žiadne zložité riešenia

Jednoduchšie riešenia a nevyužívanie všetkých moderných technológií znamená, že práca na stavbe bude rýchlejšia a lacnejšia. Ušetriť môžete v prípade, ak si zvolíte menej komplikované tvary, jednoduchá a logická dispozícia, menej chodieb, menej dverí, jeden stavebný materiál a jeden dodávateľ. Najlacnejšie bývajú tie najviac konvenčné riešenia, takže ak chcete na stavbe domu ušetriť, tak sa nesnažte vymýšľať zložité veci.

Pomoc blízkych

Ak si vyberiete riešenie na kľúč, tak vás môže prekvapiť, koľko z výslednej sumy tvorí len práca. Vďaka nej sa môže stavba domu poriadne predražiť. Ľudia pri stavbe domu strávia množstvo hodín a zároveň to nepatrí medzi tie najjednoduchšie činnosti. Nie len že je stavba domu fyzicky náročná, ale potrebujete vedieť špeciálne postupy. Je lepšie, keď vám so stavbou domu pomôžu rodina a priatelia. Nie len že vás to vyjde lacnejšie, no viete, koho vyplácate. Takéto riešenie je výhodné pre obe strany.

Vyhnite sa „na mieru“

Na mieru si viete dať spraviť do domu množstvo vecí – kuchyňu, vstavané skrine či iné kusy nábytku. Prívlastok „na mieru“ vás ale môže vyjsť poriadne draho. Ak chcete pri stavbe a vybavovaní domu ušetriť, zameriavajte sa na katalógové ponuky a nábytok nachádzajúci sa priamo v predajniach. Samozrejme, v niektorých prípadoch je z dlhodobého hľadiska lepšie, keď oslovíte na spoluprácu stolára a necháte si u neho spraviť niektoré kusy nábytku. No malo by to byť skôr výnimočné a väčší nábytok je lepšie kupovať v obchodoch.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!