Dá sa povedať, že kuchyňa je tým najviac namáhaným miestom v celom byte alebo dome. Trávime tam množstvo času a občas sa nám niečo zamastí, zašpiní alebo zničí. Je dôležité, aby boli v celej kuchyni použité kvalitné materiály, tak zabezpečíte jej životnosť. V dnešnom článku sa budeme venovať obkladu do kuchyne, konkrétne tomu, ako si vybrať zo širokého sortimentu veľkostí a materiálov. Totiž, nie všetko je úplne praktické a pri kuchyni je dôležité, aby sa vám obklad hneď nezničil alebo aby ste ho nemuseli neustále čistiť.
Dostupné materiály
Najčastejšie používaným materiálom na obklady je práve kameň. Ten je určený hlavne pre ľudí, ktorí majú radi klasický vzhľad a niečo, čo je rokmi overené. Jednoducho, keď si vyberiete kamenný obklad, tak je to stávka na istotu. Ak radi experimentujete, tak môžete zvoliť napríklad nerezový obklad. Výhodou je jeho netradičný vzhľad a dlhá životnosť. No ako všetci vieme, o nerez je potrebné sa starať, pretože na tom vidno každú jednu kvapku a fľak.
Na výber je aj obklad z kaleného skla, čo sa u nás ešte moc neuchytilo. Dobre sa umýva, odolá vysokým teplotám a je pevné. Do kuchyne niektorí zvolia laminátovú dosku na stenu, kvôli jednoduchej údržbe a rýchlej vymeniteľnosti.
Výber podľa veľkosti obkladu
Všetky druhy obkladačiek je možné rozdeliť do troch základných skupín – najmenšie (mozaiky, ktoré sú nadčasové, kreatívne a zaujímavé), klasické, štvorcové obkladačky s dĺžkou strany 10, 15 alebo 20 centimetrov. Treťou skupinou sú moderné obkladačky, ktoré majú najväčšie rozmery (najdlhšia strana máva 60 centimetrov). Výhodou je minimálne využitie špárovania.
A aké môžete zvoliť špárovanie? Záleží na vzhľade, no aj na funkčnosti. Špárovacia hmota sa dá zohnať v rôznych farbách – môže byť kontrastná ku obkladu alebo bude s obkladom splývať. Zakladajte si hlavne na vysokej kvalite a aby nemala saciu schopnosť, pretože to skráti jej životnosť.