Čistíte a meníte WC kefu pravidelne? Ak nie, toto by ste mali vedieť!

Ruku na srdce: kedy ste naposledy v domácnosti menili záchodovú kefu? Hoci ju používame každý deň, je v podstate narozdiel od iných vecí v domácnosti neviditeľná. Nebezpečné je, že sa na nej nachádzajú milióny baktérií, ktoré sa šíria ďalej. Ako teda tento nie najvábnejší predmet dobre vyčistiť?

Čistíte a meníte WC kefu pravidelne? Ak nie, toto by ste mali vedieť!
(zdroj: unsplash.com)

Nezabudnite aj na držiak

Čistenie WC kefy vôbec nie je zložité, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Odborníci tvrdia, že kefa a držiak na ňu by sa mali čistiť po každom použití dezinfikovať aspoň raz za mesiac. Ideálne je nechať ju chvíľu vyschnúť predtým, než ju vložíte späť do držiaka, pretože inak by ste ho mali tiež vyčistiť po každom použití. Ak ste skôr za prírodné spôsoby, na čistenie WC kefy a držiaka môžete pokojne použiť biely ocot. Dávajte si však pri čistení pozor a určite pri ňom použite ochranné rukavice.

Účinné je bielidlo

Čo sa týka rýchleho čistenia po každom použití, kefu vždy opláchnite vo vode, podržte ju nad záchodovou misou a následne ju postriekajte dezinfekčným prípravkom (môže byť aj 3-percentný peroxid vodíka). Potom ju jednoducho nechajte vyschnúť a vložte do držiaka. Na jednorazové čistenie môžete použiť aj saponát na riad, ktorý síce nemá dezinfekčné účinky, ale na čistenie postačí. O dôkladnejšie čistenie sa postará napríklad bielidlo. Dajte prevariť liter vody, do ktorej vlejete šálku bielidla a do tohto roztoku ponorte WC kefu aj s držiakom. Nechajte ich ponorené aspoň hodinu a potom opláchnite pod prúdom horúcej vody.

Aj kefy sú ekologické

Dôležitou otázkou je aj otázka životnosti WC doplnkov. Kefa by sa mala meniť v závislosti od toho, ako často sa používa. Takou univerzálnou dobou je však 6 mesiacov. To, že je treba kefu vymeniť, vám dá najavo aj jej vizuál – ak z nej vypadávajú štetiny, zmení farbu (obvykle zožltne), zapácha alebo je dokonca zlomená, o kúpe novej nie je najmenšej pochybnosti. Ak chcete byť ekologickí, odborníci radia, že najlepšie je kúpiť si kompostovateľnú WC kefu, ktorá má rukoväť z dreva alebo bambusu a štetiny z prírodných vlákien. Nebude vám potom ľúto, že každých šesť mesiacov vytvárate nový odpad.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!