Sklo sa stalo materiálom, ktorý sa čoraz viac využíva v interiérovom dizajne, najmä v kanceláriách, ale využívajú ho aj súkromné osoby. Vlastnosti skla využívajú interiéroví dizajnéri na zlepšenie funkčnosti a ergonómie miestností. Aké sú dôvody, prečo môžeme v budovách čoraz častejšie obdivovať moderné interiéry so sklom? Tento materiál má špecifické vlastnosti, ktoré vytvárajú špecifické efekty, ktoré je ťažké zabezpečiť tradičnými materiálmi.
Viac svetla
Jednou z najdôležitejších výhod skla v architektúre je priehľadnosť, čo má vplyv na lepšie osvetlenie miestnosti, čiže spôsobuje lepší pocit obyvateľov domu. Niet pochýb o tom, že pre zamestnancov bude oveľa jednoduchšie sústrediť sa v správne osvetlenej kancelárii. V prípade kancelárskych priestorov je dôležité, aby sa sklenené prvky dali inštalovať až po dokončení všetkých ostatných dokončovacích prác a ich prípadná následná demontáž neovplyvnila nosné prvky budovy. V navrhovanej budove stačí použiť sklo. Moderné zariadenia so sklom pôjdu ruka v ruke.
Rôznorodosť
Priehľadné, klasické sklo nie je jediným typom materiálu, ktorý sa dá použiť v interiéri. Na trhu je veľa rôznych variant ako je mliečne klasické sklo, farebné, v saténovom prevedení, alebo sklo s rôznymi druhmi potlače. To umožňuje jednoduché prispôsobenie sklenených prvkov celkovej výzdobe a štýlu interiéru, v ktorom majú byť použité. Niektoré typy atypických dekoračných skiel sa dajú jednoducho laminovať alebo tvrdiť a takto pripravené sa výborne hodia aj ako dvere alebo výplňové priečky. Na sklo sa dá urobiť v podstate akákoľvek potlač, takže sklenené plochy sa dajú ľahko prispôsobiť celkovej farbe kancelárie alebo iného priestoru.
Univerzálnosť
Nielen moderný vzhľad a odolnosť vplývajú na popularitu skla v moderných budovách. Sklo je cenené aj z dôvodu univerzálnosti a faktu, že sa dá kombinovať v podstate s každým iným materiálom. Sklo vytvorí harmonickú kombináciu s drevom, ale aj kovom či kameňmi. Každé z týchto spojení zároveň dodá celku trochu iný, jedinečný charakter. Dá sa spájať najmä s modernými, mierne chladnými kancelárskymi priestormi, no dobre poslúži napríklad aj v kombinácii s drevom v o niečo teplejších, tradičnejších kombináciách.
Dá sa to zhrnúť tak, že fakt, že sklenené prvky sa v architektúre využívajú čoraz častejšie, nie je prekvapivý. Taktiež stále novšie technológie výroby jednotlivých štruktúr z nich, farbenie či dokonca zhotovovanie potlačí pomáhajú tomuto materiálu hľadať si nové využitia. Dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať a v najbližších rokoch uvidíme ešte viac dizajnov na báze skla.
Komerčný článok