Chystáte sa vo svojej stavbe na podlahy? Poradíme vám, aký typ a ako si ho môžete položiť aj sami!

Podlaha by mala očariť nielen na pohľad a na dotyk, ale aj v rámci svojej praktickosti. Neviete, akú dať do kúpeľne a akú do spálne? Nechcete platiť firmám ďalšie peniaze za jej inštaláciu? Ste na správnom mieste! Čítajte ďalej a dozviete sa praktické tipy ohľadom podláh v dome aj v byte.

Chystáte sa vo svojej stavbe na podlahy? Poradíme vám, aký typ a ako si ho môžete položiť aj sami!
(zdroj: unsplash.com)

Univerzálny vinyl

Podlaha by v prvom rade mala odrážať charakter miestnosti, od čoho sa odráža aj jej využitie. Do kúpeľne si určite nedáte takú, ktorá nie je odolná voči vlhku a do obývačky zasa takú, ktorá by neodrážala váš štýl a vkus. Našťastie už je na výber z mnohých druhov. Ak nesiahnete priamo po drevenej podlahe, ktorá je síce krásna, prirodzená a dodáva každému interiéru teplo, no zároveň sa ľahko poškodí a je drahá, najčastejším výberom býva laminát alebo vinyl. Vinyl je z gumy, takže oproti laminátu, ktorý napodobuje drevenú podlahu, je ideálnym miestom na takúto podlahu kúpeľňa alebo akákoľvek iná vlhká miestnosť. Nevýhodou je, že nie je až taký odolný a ak vám naňho niečo padne, častokrát sa poškodí. Pri poškodení sa však dá vymeniť iba časť v poškodenom mieste. Mínusom je ešte trochu náročné kladenie.

Hlavne rovno a s rezervou

Populárny laminát má výhodu v tom, že výber jeho dekorov je naozaj široký – dokonca niektorý ani nevyzerá ako drevený. Položíte ho ľahšie ako vinyl a na pohľad aj na dotyk je efektnejší. Ak ste sa už teda rozhodli, aký typ podlahy sa vám hodí, je načase nakúpiť materiál. Mali by ste rátať s tým, že potrebujete rezervu aspoň 10 % a že predovšetkým, ak bývate v byte, potrebujete ešte vrstvu na odhlučnenie kvôli susedom. Úplne najdôležitejšie je samozrejme položiť podlahu rovno, respektíve dobre ju vyrovnať, lebo s tým už potom naozaj nič neurobíte.

A čo podlahové kúrenie?

Pri kladení podlahy musíte dbať na viacero faktorov. Ak máte typ s dreveným dekorom, riaďte sa typom miestnosti, väčšinou by sa mal klásť kolmo na jej dlhšiu stranu. Nezabudnite ani na lišty – trendom je farba, ktorá splynie s farbou steny a opticky tým pádom potiahne stenu dohora. Uvažujete o podlahovom kúrení? Tam si zasa musíte dať pozor na rozdiely, ktoré sú vo výhrevnosti jednotlivých typov podláh. Najrýchlejšie vyhrejete dlažbu, následne vinyl, laminát a napokon drevo. Ak máte podlahu z hrubých drevených dosák alebo koberec s dlhým vlasom, podlahové kúrenie sa vám nehodí.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!