Periete vo svojej práčke všetko? Robíte chybu!

Spotrebiče v našej domácnosti nám majú predovšetkým uľahčovať život. Napríklad bez takej práčky si ho už ani nevieme predstaviť. V sobotu obvykle nahádžeme do bubna všetko, čo sa za týždeň nazbieralo, nastavíme program a zapneme. Vedeli ste však, že existujú tkaniny, ktoré na pranie v práčke nie sú vhodné?

Periete vo svojej práčke všetko? Robíte chybu!
(zdroj: unsplash.com)

Plavky na kúpanie, ale nie na pranie

To, čo sa prať nemôže, býva obvykle označené aj na etikete oblečenia – symbol prania preškrtnutý krížikom. Možno ste ale nevedeli, že v práčke by sa nikdy nemali prať plavky. Áno, síce sú vyslovene určené na namáčanie vo vode, ale pri praní hrozí, že sa poškodia. Najlepšie je prať ich v rukách. Rovnako je na tom spodná bielizeň. Predovšetkým tá čipkovaná je príliš jemná. Odborníci odporúčajú, že spodná bielizeň by sa mala prať len v studenej vode a následne vysušiť na vzduchu. Obzvlášť, ak sú v podprsenke aj kostice, ktoré vám z nej pri odstreďovaní určite vylezú.

Koženku si nechajte vyčistiť

Bundy, legíny či nohavice z kože majú ďalší varovný výkričník. Pri praní v práčke by totiž mohli popraskať a začať sa olupovať. Spoľahnúť by ste sa mali radšej na čistiareň. Ak nemáte čas do nejakej zájsť, môžete vyskúšať aj jemné pranie v rukách. V práčke obvykle perieme aj vankúše a tenšie paplóny, jeden typ však do práčky určite nedávajte. Najčastejšie to bývajú ortopedické vankúše, pretože obsahujú penu. Jej praním v práčke sa môže takýto vankúš natrhnúť a stratiť svoj tvar, čo mu vlastne uberá aj jeho funkciu.

Ak bolo vašim cieľom ušetriť, existujú iné spôsoby. Napríklad pri kúpe prášku pozrite ponuku na internete a ceny si porovnajte. Nezabudnite využiť aj aktuálne akcie a zľavové kódy, všetky prehľadne na jednom mieste nájdete na stránkach www.zlavove.sk, kde sú tisíce zliav do stoviek obľúbených obchodov.

Chlpy svojho miláčika najprv vytraste

V práčke by sa nemali prať ani tvarované klobúky alebo šiltovky, pretože sa tiež môže poškodiť ich tvar. Rovnako sa na nich pri vysušení môžu objaviť rôzne fľaky. Ak potrebujete vyčistiť šiltovku, skúste trik s umývačkou riadu. Tá šiltovku nielen správne vyperie, ale aj vysuší. Samozrejme, do práčky sa nehodia ani rôzne aplikácie, flitre, kamienky, potlač či výšivky. Možno máte doma aj domáceho miláčika a na oblečení teda veľa chlpov. Ak ho v takomto stave hodíte do práčky, môžete upchať filter vodného čerpadla. Najprv preto chlpy odstráňte lepiacou páskou alebo valčekom na oblečenie.

Ak už ju máte roky, zvážte novú, ktorá môže prať o poznanie lepšie, ale byť aj energeticky úspornejšia. Nákupná poradňa poradí v článku ako vybrať práčku, kde sú desiatky cenných rád a tipov, čo pred kúpou zvážiť, ale odporúča aj konkrétny modely práčok, ktoré poslúžia celé roky.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!