Moderné drevené parkety, ktoré vám vydržia celý život

Domácnosť a spokojnosť jej členov závisí od viacerých faktorov a jedným z nich je aj pohodlie, ktoré im konkrétny domov poskytuje. Aby sme išli pekne od základov, dôležitá je kvalitná strecha nad hlavou, dokonalá izolácia, súkromie za dobre tesniacimi oknami a pevná zem pod nohami, ktorá niečo vydrží.

Moderné drevené parkety, ktoré vám vydržia celý život
Moderné drevené parkety, ktoré vám vydržia celý život (Foto: kupsipodlahu.sk)

Na to, aby ste sa mohli z týchto všetkých vecí naplno radovať, mali by ste si vybaviť svoj domov tou najlepšou podlahovou krytinou.
Ako vo viacerých prípadoch, aj tu máte niekoľko možností a široký výber. Najlepšie ale opäť urobíte, ak stavíte na kvalitu v podobe odolnej drevenej podlahy. My vám o nej povieme niečo viac.

Drevené parkety do každej jednej miestnosti

Drevená podlaha tohto druhu sa považuje za tradičnú podlahovú krytinu. Je vyrobená z prírodného dreva a od nepamäti sa za to najspoľahlivejšie a najrozšírenejšie považuje dub. Pri výbere stojí za zváženie, v ktorej miestnosti sa ju rozhodnete použiť.

Pre spálňu je lepšie vybrať materiál z mäkkého dreva, ako je čerešňa, borovica a breza. V obývacej izbe a predsieni vyberáme naopak masívne druhy dreva, ako je dub, hrab alebo buk. Ideálnym riešením je vybrať si také drevené parkety, ktoré sú vyrobené z dreva rastúceho v pôvodnej klimatickej zóne vášho bydliska.

Optimálne rozmery

Životnosť tejto podlahy je priamo závislá od hrúbky parketovej dosky. Najbežnejšia a optimálna hrúbka parketových dosiek je 16 až 18 mm. Šírka lišty hrá čisto len estetickú úlohu. Štandardná veľkosť ale začína od 2,5 cm a dosahuje niekedy až 6 cm. Prakticky sa dá použiť dnes už do každej jednej miestnosti v interiéri, pretože špecifická povrchová úprava je na vysokej úrovni.

Výhodnejší vinyl?

Ak by ste predsa len mali obavy, môžete do viac namáhaných a využívaných priestorov zvoliť vinylovú podlahu, ktorá sa môže pochváliť svojimi špecifickými a výhodnými vlastnosťami tiež. Jednou z nich je 100 % vodeodolnosť. Možno práve tá ju predurčuje na favorita, ktorého si vyberá stále väčší počet domácnosti. Ako sa rozhodnete vy? Drevo alebo vinyl?

Text: PR