Tipy ako bojovať s vražedným letným teplo

Leto je fajn, ale všetko má svoje hranice. Slniečko ich však často prekračuje, lenže čo s ním? Dohovoríte mu? Šetrite časom aj silami a radšej sa zamerajte na iné, účinnejšie spôsoby na znižovanie teploty – svojho tela aj okolitého prostredia.

Tipy ako bojovať s vražedným letným teplo
Tipy ako bojovať s vražedným letným teplo (Foto: vzdusin.sk)

Zatemnenie okien

Akokoľvek sa to môže zdať jednoduché a zrejmé, faktom ostáva, že ide o jeden z najúčinnejších spôsobov, ako v interiéroch udržiavať prijateľnú teplou. Až 30% tepla preniká dnu práve cez okná a zastreté závesy či žalúzie môžu udržiavať teplotu aj o 10 °C nižšiu, ako by bola v prípade, že by cez okná pražilo slnko a vchádzal horúci vzduch zvonku.

Vymeňte posteľnú bielizeň

Tento moment môže osviežiť vizuálnu stránku miestnosti, no tak isto vás udrží v pohode – ak zvolíte správnu tkaninu. Zatiaľ čo textil alebo flanelové pokrývky fantasticky izolujú, v horúcom lete je predsa len lepšou voľbou bavlna, nakoľko lepšie dýcha a veľmi sa nezahrieva. Svoj spánok môžete podporiť aj pohánkovou výplňou vankúšov, ktorá je vzdušnejšia ako bežné vankúše a tak isto nemá tendenciu tak veľmi držať teplo, produkované ľudským telom.

Nebráňte sa technike

Nie len rôzne triky, ale aj technika môže byť veľmi nápomocná pri udržiavaní príjemnej atmosféry v interiéroch. Mobilné klimatizácie Olimpia Splendid sú predstaviteľom typu klimatizačných zariadení, pri ktorých inštalácii netreba žiadne stavebné zásahy. Sú ľahké, prenosné a výkonné natoľko, že dokážu zabezpečiť kompletné klimatizovanie príslušnej miestnosti. Nízke hladiny hlučnosti dovoľujú tieto spotrebiče používať aj počas noci.

Ako ešte bojovať s teplom?

Mobilné klimatizácie sú rozhodne účinné, ale krok zlým smerom nespravíte ani vtedy, keď sa zameriate na znižovanie teploty aj iným spôsobom. Veľmi účinné je prikladanie studených tkanín na silne pulzujúce miesta (krk, zápästia) a prekvapivo aj konzumácia teplých či štipľavých jedál. Telesnú teplotu zvyšuje však aj maznanie sa – skúste partnerovi či partnerke navrhnúť, že s ním opäť začnete až vtedy, keď listy na stromoch začnú meniť svoju farbu. Máte na to dosť odvahy?:)

Text: PR