Dáva vytriezvenie zo solárnej energie nádej uhliu a vykurovaciemu oleju? Kdeže, sú tu ešte tepelné čerpadlá!

Európa píše dva príbehy, ktorých hlavnú úlohu hrajú obnoviteľné zdroje tepla. Prvý príbeh sa už dočkal svojho rozuzlenia a zostáva v ňom pár kapitol „z povinnosti“. Tento príbeh je o prvotnom nadšení a následnom vytriezvení z obnoviteľných zdrojov tepla v podobe veterných a solárnych elektrární. Nádeje vkladané do týchto zdrojov stáli daňových poplatníkov naprieč Európou obrovské peniaze, pričom očakávaný efekt sa nedostavil a zároveň pravdepodobne ani nedostaví. Rovnako ako je „opica“ predzvesťou príchodu nového dňa, aj sklamanie z veterných a solárnych elektrární dáva vzniknúť niečomu novému …

Dáva vytriezvenie zo solárnej energie nádej uhliu a vykurovaciemu oleju? Kdeže, sú tu ešte tepelné čerpadlá!
Dáva vytriezvenie zo solárnej energie nádej uhliu a vykurovaciemu oleju? Kdeže, sú tu ešte tepelné čerpadlá! (Foto: unsplash.com)

Tým novým je postupná realizácia plánov na dekarbonizáciu veľkých európskych miest, ktorého dôležitou súčasťou sú tepelné čerpadlá. Tento zdroj tepla sa osvedčil vo veľkých mestách naprieč Európou, kde dnes zabezpečuje teplo pre celé štvrte či dokonca mestá. Zároveň sa jedná o zdroj tepla, ktorý možno použiť pri diaľkovom aj lokálnom vykurovaní. V porovnaní s veternými či solárnymi elektrárňami, tepelné čerpadlá majú výhodu, že:

  • dokážu vyrábať teplo skutočne lacno a fungovať tak aj bez financií zo štátneho rozpočtu,
  • sú schopné vyrobiť dostatok energie bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky,
  • nehyzdia krajinu (obrovské tepelné čerpadlá používané vo veľkých mestách sú spravidla umiestnené v podzemných priestoroch),
  • aj malé jednotky dokážu vyrobiť dostatok energie pre celý rodinný dom, tj. aj v prípade „lokálneho“ použitia dokážu byť spoľahlivým zdrojom tepla,
  • vďaka vyššie uvedenému, tepelné čerpadlá dokážu výrazne pomôcť so znižovaním emisií skleníkových plynov, pretože sú to práve domácnosti, ktorých spotreba energií z fosílnych palív je jedným z významných „znečisťovateľov“,
  • na druhú stranu, tepelné čerpadlá možno použiť aj pre „recykláciu“ tepla z veľkých priemyselných objektov. Mestá ako Hamburg či Kodaň dnes pokrývajú významnú časť spotreby energiu domácností práve „recyklovaným“ odpadovým teplom.

Európske krajiny už dnes masívne podporujú rozšírenie tepelných čerpadiel prostredníctvom štátnych dotácií, ktoré ale nekončia pri malom počte „energetických barónov“, ale priamo v rozpočtoch domácností. Už dnes tak nájdeme tepelné čerpadlo pri každej tretej nehnuteľnosti radu spolkových krajín Nemecka, ako huby po daždi rastú jednotky tepelných čerpadiel vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku.

Príbeh o nádejach vkladaných do tepelných čerpadiel má niekoľko úvodných kapitol, už tie však dávajú nádej na to, že s týmto zdrojom tepla sa európskym krajinám výrazne priblíži cieľ v podobe skokového zníženia emisií skleníkových plynov.

Staňte sa súčasťou tohto príbehu aj Vy! Skúsenosti domácností podobných tej Vašej ukazujú, že investície do kvalitných tepelných čerpadiel sa vrátia už po niekoľkých málo rokoch, zatiaľ čo očakávaná životnosť sa počíta v rádoch desiatok rokov. Tepelné čerpadlá obstoja ako v miernejších zimách severného Talianska, tak drsných podmienkach Škandinávie, tj. mierne pásmo našej krajiny sú pre nich „príjemným stredom“.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!