3 veci, na ktoré by ste pri strechách nemali zabúdať

Strecha je dôležitou súčasťou nehnuteľností akéhokoľvek druhu. Často sa však na jej údržbu zabúda a stav strechy sa rieši až vtedy, keď nám už tečie do topánok. Alebo skôr do podkrovia. Použitím týchto doplnkov predĺžite životnosť vašej strešnej krytiny a celého komplexu, ktorý máte nad hlavou.

3 veci, na ktoré by ste pri strechách nemali zabúdať
3 veci, na ktoré by ste pri strechách nemali zabúdať

Ochrana proti vtáctvu
Nesejú, nežnú a predsa sú živé. Reč je o vtáctve, ktoré vídame na strechách domov, kam títo operenci s obľubou a akosi prirodzene sadajú. Ako každý živý tvor, aj vtáčik musí niekde vypustiť nepotrebnú záťaž. A keďže vtáčie toalety nie sú v prevádzke, vtáčí trus často končí aj na miestach, kde nám, ľuďom, spôsobuje problémy. Napríklad na strechách, na ktorých sú plechy a zvitky Orava. Riešením je inštalácia bodákov a ochranných sietí, ktorá vtáctvu zabránia na strechu sadať. V žiadnom prípade neskúšajte po vtákoch strieľať – ich usmrcovanie je nie len neetické, ale aj protizákonné.

Kvalitné odvodnenie
Voda znamená život, no pre strechu môže byť hotovo skazou. Najmä ak je slabo či nedostatočne odvodnená. Vtedy totiž dochádza k hromadeniu vlhkosti a v takýchto miestach sa tvoria machy a plesne, ktoré streche na kvalite určite nepridávajú. Kvalitné odvodnenie strechy v podobe systému žľabov a odkvapov je preto nutnosťou. Čo sa materiálov týka, v našich podmienkach sú rovnako dobre použiteľné kovy aj PVC. Nezabúdajte ich však pravidelne čistiť od nahromadeného lístia alebo snehu a ľadu.

Kvalitné odvetranie
Proti prenikajúcej vode a vlhkosti by sa malo bojovať aj správnym a účinným odvetraním strechy. To by malo brániť vode v akomkoľvek skupenstve pri prenikaní do vnútra stavby. Priestory by však mali dýchať, preto by jej prienik v opačnom smere mal byť bezproblémový. Ako teda zabezpečiť kvalitné odvetranie? Dá sa to vďaka vetracím hlaviciam, ktoré zabezpečí klampiarska výroba Orava. Vhodné sú tiež mriežky, prípadne paropriepustné fólie. Tie dobre pracujú najmä pri intenzívnych búrkach so silným vetrom a bránia zafúkaniu vody popod strechu.

Text a foto: PR