Ako vybrať farby stien pre obývaciu izbu

Farby sú každodennou súčasťou nášho života. Viackrát si vyberáme akej farby si kúpiť oblečenie a rôzne veci. Vieme však, ako zvoliť správnu farbu do obývacej izby, tak aby na nás nepôsobila smutne, ale naopak, aby nám dodával pozitívnu energiu?

Ako vybrať farby stien pre obývaciu izbu
Ako vybrať farby stien pre obývaciu izbu (Foto: pixabay.com)

V prvom rade si farbu vyberáme podľa veľkosti izby. Výraznejšie farby používame pre menšie izby a tie menej výrazné až neutrálne pre väčšie izby. Dôležité je, aby farba ďalej ladila s nábytkom. Ak sa chystáte namaľovať iba jednu stenu dávajte pozor na to, ktorá to bude. Zadná stena opticky skráti izbu kým naopak bočné steny ju opticky predĺžia a zúžia.

Ako pôsobia farby?

Červená – prudká farba, zobrazujúca vášeň, ale aj zúrivosť. Zvyšuje pulz a má priaznivé účinky pri liečbe reumatizmu. Mali by sa jej vyhýbať psychicky labilný ľudia a naopak uprednostňujú ju kreatívni a sebavedomí ľudia. Veľakrát sa táto farba používa v spálňach kvôli tomu, že si ju spájame s láskou a vášňou a priznajme sa do obývacej izby sa takáto farba nehodí!

Modrá – farba pokoja, oblohy a vody. Uprednostňujú ju pokojní ľudia, ktorí netúžia po zmene. Pôsobí priaznivo pri horúčkach a odmietajú ju ľudia, ktorí sú nespokojní sami zo sebou alebo so svojimi medziľudskými vzťahmi, tak toto už znie lepšie.

Zelená – farba prírody a zdravia. Má upokojujúci vplyv na nervy a snažia sa ňou liečiť práve takéto typy chorôb. Pôsobí upokojujúco, preto je vhodná do izieb malých detí, ale zelenou farbou do obývačky nič nepokazíte.

Žltá – farba slnka a mysle. Pomáha pri koncentrácií a zvyšuje činnosť mozgu, práve preto je vhodná do kancelárií, školských miestností, detských izieb a takisto do pracovní.

Fialová – kombinácia červenej a modrej farby. Pôsobí tajomne a uprednostňujú ju uzavretí a zdržanliví ľudia a predsa má toľko ľudí fialovú obývačku.

Biela – zmes žltej, červenej a modrej farby. Symbolizuje čistotu a nevinnosť preto ju zvyknú dávať do izby novorodeniatkom, ale aj do spalní či detských izieb. Upokojuje organizmus, avšak keď to preženie môže pôsobiť smutne.

Sivá – neutrálna farba, ktorá na nás môže pôsobiť smutne a vyvolávať únavu či dokonca strach. Odmietajú ju akční a dobrodružní ľudia a majú ju radi nezainteresovaní, nezaujímaví ľudia.

Oranžová – farba ohňa a slnka. Pôsobí veľmi pozitívne, vyvoláva radosť a pocit bezpečia, tepla a je ako stvorená do obývačky.

Ružová – obľúbená farba dievčat. Znamená však nezrelosť. Majú ju radi optimisti a ľudia, ktorí žijú až príliš optimistickým životom a často nevedia odlíšiť sny od reality.

Vyberajte si farby opatrne, ale nebojte sa s nimi experimentovať. Kombináciou dvoch farieb vzniká zároveň kombinácia dvoch rôznych účinkov, záleží len na tom, ktorá farba prevláda. Nezabúdajte na to, že v prvom rade si farbu do interiéru vyberáme podľa veľkosti izby.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!