Starý nábytok v novom šate: Takto mu dodáte šmrnc

Máte doma nábytok, ktorého farba už síce nevyzerá bohvieako dobre, no nechcete ho ešte vyhodiť? Vyskúšajte ho prerobiť tak, aby bol na pohľad opäť lákavý. Renovácia nábytku sa dokonca pre vás môže veľmi jednoducho stať záľubou. Stačí vám len farba na nábytok, tapety, textílie či mozaiky a poľahky z niečoho starého vyťažíte dostatok úžitku.

Príprava je základ

Ešte skôr ako začnete s opravou, je potrebné čo najlepšie pripraviť povrch nábytku. Odstráňte všetky časti, ktoré sa dajú odnímať, ako sú zámky, lišty, úchytky. Farba na nábytok by sa mala natierať na čo najviac rovnú a hladkú plochu. Starý náter môžete odstrániť teplovzdušnou pištoľou, silným čistiacim prostriedkom, brúsnym papierom či elektrickou brúskou.

Nakoniec vezmite vlhkú handru a očistite ňou nábytok od prachu a nečistôt. Samozrejme, nezabudnite ho nechať dôkladne uschnúť. Po odstránení pôvodného náteru, celý kúsok skontrolujte a v prípade potreby zatmeľte jamky, trhliny či iné nerovnosti. Silno poškodené časti vymeňte a doplňte tie chýbajúce.

Kúsok po kúsku

Síce môže byť lákavé natrieť farbu na nábytok na jeden raz, no nevypláca sa. Zamerajte sa radšej na detailnú prácu a maľujte po kúskoch. Získate tak kvalitnejší náter a zároveň sa vyhnete prechmatom. Vyberte si jednu oblasť a až keď ju dôkladne natriete, vtedy sa presuňte inde.

Vyskúšajte šablóny

Skvelou voľbou ako spestriť nábytok môžu byť šablóny. Samozrejme, len v prípade, že máte na náter dostatočne veľký povrch. Vyskúšajte rôzne geometrické tvary, ale môžete aj trochu uletieť na krídlach fantázie. Výhodou je, že v prípade neúspechu sa farba na nábytok dá veľmi ľahko premaľovať. Nezabudnite celú prácu doviesť do dokonalosti tak, že premaľujete všetky nedokonalosti a v prípade potreby pridajte aj ďalšie nátery. Kvalitná farba na nábytok dokáže rozžiariť aj úplne staré kúsky.

Text: PR