Zahájenie zimy vo vašej záhrade – ako pripravíte rastliny na zimu?

Zima nám už klope na dvere a s ňou prichádza aj množstvo povinností, ktorým sme cez leto nevenovali pozornosť. Jednou z nich je aj starostlivosť o záhradu a jej príprava na dlhé zimné obdobie, kedy teploty klesnú nízko a záhradu prikryje snehová pokrývka. Ako ju správne pripraviť na zimu tak, aby ju bez problémov zvládla? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto článku.

Zahájenie zimy vo vašej záhrade – ako pripravíte rastliny na zimu? (Foto: pixabay.com)

Rastliny uložte na zimný spánok a tie, ktoré neprežili odstráňte

Celé leto máme záhradu pekne rozkvitnutú, kvety na oknách a tak nám už netreba žiadne ozdoby. Keď ale ide zima, je na čase svoju výzdobu odložiť. Kvetináče, ktoré máte na oknách je lepšie preniesť do teplejšieho prostredia. Podľa druhu rastliny jej vyberte stanovisko – tmavé, polosvetlé alebo slnečné. Na zimu je dobré niektoré rastliny schovať do pivnice, kde je chlad a tma, takže rastlina tam v podstate zimu prespí.

Cibuľkové a hľúzovité rastliny pripravte na zimu tak, že ich vyberiete z pôdy, očistíte od nadbytočnej pôdy, nechajte preschnúť (ak bola pôda mokrá) a uskladnite v nádobke s pieskom, aby sa navzájom nedotýkali. Všetky cibuľky a hľúzy potom umiestnite na tmavé, studené a suché miesto. Zimovanie stromov a zemín nie je nejako náročné, takže nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Jediné opatrenie treba robiť vtedy, ak máte ešte máte malé stromčeky. Treba ich ešte obviazať povrazom, aby im sneh nepolámal konáriky.

Prikrytie zeleniny kompostom

Kompost alebo skompostovaný hnoj rozneste po celej záhrade tak, aby bola všade vrstva vysoká aspoň 10 – 15 centimetrov. Prečo? Počas zimy sa bude v pôde udržiavať výživa a zabránite tak jej vyčerpaniu, takže bude pripravená na budúci rok. Najlepší kompost je vtedy, ak obsahuje prírodné materiály – nahrabané lístie, pokosenú trávu, šupky zo zeleniny či škrupiny z vajec.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!