Výber matraca je jednoduchý no viete, kedy je ten správny čas na jeho výmenu?

Existuje veľmi veľa spoločností, ktoré sa predajom týchto doplnkov zaoberajú. Ani informácií o ich zložení a kvalite nie je najmenej, no horšie je to už v prípade malej pozornosti , ktorá sa venuje životnosti matracu. Viete, kedy je jeho ideálny čas na výmenu, a ktoré parametre rozhodujú o nutnosti vymeniť váš starý matrac za nový?

Výber matraca je jednoduchý no viete, kedy je ten správny čas na jeho výmenu
Výber matraca je jednoduchý no viete, kedy je ten správny čas na jeho výmenu? (Foto: lacneobliecky.sk)

Nekvalitný spánok

Poviete si, že neviete zhodnotiť kvalitu vášho spánku? Je to veľmi jednoduché, stačí sledovať jeho priebeh a potom premýšľať nad tým, prečo je to celé tak. Zlý spánok, jeho časté a prerušované doby, ranné prebúdzanie sa a vstávanie s boľavým chrbtom. Ak nemáte zdravotné problémy a predsa vstávate celí ubolení, mali by ste porozmýšľať nad výmenou matraca. Ak je nekvalitný a neslúži tak, ako by ste si predstavovali, vaše telo sa bude prehadzovať z boka na bok a výsledkom je potom „zničené“ telo.

Okolité podmienky a starostlivosť

Je potrebné si uvedomiť, že ak vydrží materiál, nemusia vyhovovať hygienické podmienky. Je celkom logické, že tvrdý matrac si zachová svoj vzhľad aj po niekoľkých rokoch v ideálnom stave, no nemusí to znamenať, že je vhodný aj na spánok.

Za jednu noc sa v podobe potu dostane do vášho matraca a posteľných obliečok viac ako 7 dcl tekutín, pokiaľ nie je vaše telo zasiahnuté prípadným ochorením. V opačnom prípade je to omnoho viac.

Ani tie mäkšie penové matrace nie sú na tom všetkom o nič lepšie. Tento materiál môže zasiahnuť vlhkosť, pleseň a samozrejme aj baktérie a roztoče, ktoré sú zdrojom viacerých chorôb a alergií.

Je čas na výmenu? Možno stačí zmeniť podklad

Ak sa vám nespí dobre, mali by ste zvážiť kúpu nového matraca. Prestaňte „lipnúť“ na niečom, čo už svoje funkcie neplní a urobte prvý krok k výberu. Mali by ste si uvedomiť, že len dobrá matrac je dôležitým prvkom, ktorý vám zaistí kvalitný spánok.

Veľmi často sa stáva, že človek si kúpi matrac a nie je spokojný. Očakáva zázraky a tie nie a nie prísť. Chyba môže byť aj v správnom podklade, na ktorom musí byť položený.
Tie viac mäkké druhy (penové) patria väčšinou na lamelový rošt a pružinové na pevnejší, líšiť sa to môže samozrejme aj od vašej váhy.

Matrac pre dieťa, ktoré má aj svoje špeciálne obliečky do postieľky je samozrejme tiež vyberaná podľa iných kritérií a mení sa oveľa častejšie, vzhľadom na jeho rast a nestálu váhu a výšku.

Z praktického hľadiska ale všetci veľmi dobre vieme, že veľmi veľa ľudí túto skutočnosť do značnej miery ignoruje a potom má výsledok katastrofické následky. Preto si dajte záležať na každom jednom detaily a porozmýšľajte, či je výmena toho vášho matraca skutočne potrebná.

Aká je optimálna doba životnosti matracu

Kvalitné matrace sa vymieňajú po období 10 rokov, čo samozrejme platí pre tie najkvalitnejšie a najdrahšie. Je jasné, že nie všetci si takýto luxus môžeme dovoliť a potom vyberáme tie lacnejšie. V týchto prípadoch by sa mal matrac vymeniť zhruba po 5 rokoch. Záleží to samozrejme aj od veku. Poradiť vám vedia aj samotní predajcovia, no vždy to berte s určitým nadhľadom, pretože aj on potrebuje predať a zarobiť si na svoje živobytie.

Text: PR