Kvalitná hydroizolácia, na ktorú sa môžete skutočne spoľahnúť

Pre každý dom a konštrukciu je potrebná dobrá hydroizolácia. Závažná vlhkosť ohrozuje jeho štruktúru zo všetkých strán. Podzemné vody môžu poškodiť základy, dážď si nájde aj tie najmenšie trhliny na streche, ťažké vrstvy snehu deformujú strešný materiál a potom sa roztavia a preniknú do konštrukcie.

Kvalitná hydroizolácia, na ktorú sa môžete skutočne spoľahnúť
Kvalitná hydroizolácia, na ktorú sa môžete skutočne spoľahnúť (Foto: razaporiadne.sk)

Tvorcovia nádrží, priehrad a iných hydraulických konštrukcií si dobre uvedomujú problémy interakcie stavebných materiálov s vlhkosťou a spôsoby ich riešenia. Metódy a materiály, s ktorými môžete chrániť svoj dom pred nadmernou vlhkosťou, sú veľmi rôznorodé. A vy ich pri stavbe a rekonštrukcii svojho domu môžete využiť rovnako tak dobre, ako spomínaní inžinieri. Musíte ale vedieť, kto vám urobí najlepšiu hydroizoláciu vo vašom dome.

Najlepšie informácie o dostupných možnostiach

Po prvé, musíte pochopiť, ktoré materiály na ochranu stavby sú dnes na trhu a ako sa navzájom líšia. Hydroizolácia je väčšinou hustá nepriepustná vrstva, ktorá sa nanáša na povrch jednotlivých stavebných prvkov, aby sa chránili pred vlhkosťou. Najčastejšie ide o dobre vykonanú hydroizoláciu kúpeľne, pretože práve tento priestor je na vlhkosť a vodu asi najnáročnejší.

Materiály, ktoré sa používajú na hydroizolačné práce, sú najčastejšie rozdelené do skupín v závislosti od spôsobu ich použitia. Hydroizolácia sa potom robí ako:

  • maľovanie
  • omietanie
  • striekanie
  • injektáž

Na zabezpečenie kvalitnej inštalácie hydroizolácie je potrebné preskúmať požiadavky a stavebné predpisy, ktoré potom zabezpečia vysokú kvalitu vykonanej práce.

Postup a všetky práce nechajte na odborníkov

Voľba vhodnej hydroizolačnej zmesi by sa mala prerokovať so skúsenými odborníkmi. Nedostatočná ochrana pred účinkami vody môže byť skutočnou katastrofou pre domácnosť. Nemenej problémov môže priniesť aj nekvalitná inštalácia. Je potrebné poznamenať, že profesionáli sú oboznámení s vlastnosťami práce s hydroizolačnými materiálmi rôznych typov, preto je na vás, aby ste pri tejto dôležitej fáze výstavby do nich vložili svoju dôveru. V budúcnosti to určite oceníte.

Text: PR