Ako ušetriť pri bývaní

Ak sa rozhodujete pre nové bývanie, tak Vás určite zaujíma finančná stránka celého tohto dobrodružstva. Bavíme sa tu ale o dvoch samostatných veciach. Prvá je samotná výstavba nového rodinného domu. Toto je samozrejme najväčšia položka ktorá často krát ovplyvní pre aký typ domu sa rozhodneme. Či už sa jedná o klasický murovaný dom alebo nízkoenergetický drevodom alebo akékoľvek iné konštrukčné riešenie.

Ako ušetriť pri bývaní
Ako ušetriť pri bývaní (Foto: vidadomy.sk)

Druhá otázka ktorá nie je na prvý pohľad tak viditeľná je potom samotná prevádzka takéhoto domu. Tu býva najväčší rozdiel v energetickej náročnosti takejto budovy. Je rozdiel či na kúrenie dáte mesačne v priemere 30 Euro alebo 80 Euro. Nevyzerá to veľký rozdiel ale skúste si to prepočítať na nejakých tridsať alebo štyridsať rokov a tá suma bude naozaj veľmi vysoká. To v tom ešte nebude započítané zdražovanie energií ktorým sa určite do budúcna nevyhneme. Potom takýto rozdiel môže byť aj v desiatkach tisíc. Je preto dôležité sa zamyslieť nad týmito skutočnosťami už pri prvotných plánoch a výbere domu a dodávateľa.

Nízkoenergetický dom by mal byť dnes štandard. Moderné mestské bývanie prináša aj iné typy aktivít. Dnes je možné nájsť ľudí ktorí investujú viac do kvalitného domu s nízkymi energetickými nákladmi a naopak radšej sa zbavia svojho osobného auta a využívajú taxi služby. Takto sa môžete prepravovať v rámci mesta ale napríklad je možné zobrať si taxi aj na Schwechat alebo do Viedne.

Text:PR