Ako doladiť tapety a závesy do interiéru?

Závesy sú síce malým, ale zato dôležitým detailom, ktorý určuje celkový charakter miestnosti. Dávno sú minulosťou časy, kedy na závesy len padal prach. Dnešná domácnosť si žiada závesy, ktoré nielen pekne vyzerajú. V súčasnosti sú využívané aj ako rolety a žalúzie.

Ako doladiť tapety a závesy do interiéru? (Foto: unsplash.com)

Zvážte typ miestnosti

Pri výbere tapiet do nejakej miestnosti prihliadajte na to, aby vytvárali príjemný pocit. Závesy by nemali brániť svetlu prúdiť do izby. V spálni je zase dôležité podporiť spánok a relax, takže tu sú vhodnejšie závesy z tmavších a hrubších látok. Ak ale vyberáte tapety a závesy do izieb, v ktorých trávite väčšinu času cez deň, sú vhodné hlavne svetlé farby tapiet a priepustnejšie látky závesov. Miestnosti to dodáva pozitívnu energiu a opticky ju to zväčší.

Ako si poradiť pri výbere závesov?

Ak chcete mať tapety a závesy pekne zladené, mali by ste dodržiavať niekoľko nasledujúcich bodov:

  1. Ak v danej izbe vyniká nejaká konkrétna farba, či už tapiet, nábytku alebo podlahy, je lepšie vybrať ju na záclony.
  2. V prípade, že máte jednofarebné tapety, sa odporúčajú vzorované alebo výraznejšie závesy. Platí to aj naopak, vzorované tapety, jednoduché závesy.
  3. Vyvarujte sa rovnakému vzoru na závesoch a stenách, pretože to spolu splynie dokopy a nevyzerá to pekne.
  4. Keď máte stenu s veľkou potlačou, sú dobré mliečne alebo piesočné farby.
  5. Dôležité je aj to, že by sa nemali miešať teplé a studené farby. Vždy by mali byť teplé farby doplnené teplými a studené studenými.

Výber pre čiernobiele steny

Ak ste si vybrali čiernobiele steny alebo tapety, najlepšie je zvoliť si závesy s veľkými vzormi, aby ste zmenili dizajn miestnosti. Môžu to byť veľké obrázky, napríklad nejaký zaujímavý ornament, prekladanie línií, obrázok, alebo veľké kvety, či malý, často opakujúci sa výtlačok. Teraz sú populárne hlavne závesy s rôznymi geometrickými tvarmi alebo s nejakými abstraktnými kresbami. Dokážu urobiť miestnosť zaujímavejšou a rôznorodejšou v dizajne.

Ako doladiť tapety a závesy do interiéru? (Foto: unsplash.com)

Zloženie závesov

Pomocou závesov môžete zakryť otvorené výklenky alebo vyčnievajúce rohy nábytku, dať dizajnu zložitosť a hĺbku, či opraviť zlé rozmery okien. Tyl závesu by mal zodpovedať základnému zafarbeniu stien, ale odporúča sa vybrať závesy o pár odtieňov tmavších a môžu obsahovať prvky dekorácie a maľby. Táto metóda spája celú vnútornú líniu izby. Napríklad v miestnosti s olivovými tapetami je vhodným zložením závesu biely tyl s tmavo zelenými závesmi alebo  záclony s perlovým tylom.

Výber závesov do daného štýlu

Nízke stropy v miestnostiach by nemali mať na stenách ani na závesoch príliš veľké vzory. Horizontálne pásiky vedia ešte viac opticky zväčšiť daný priestor. Moderný štýl uprednostňuje jednoduché záclony z prírodných látok, ktoré sa ľahko perú. Vytvárajú úžasnú atmosféru, keď sa kombinujú s niekoľkými odtieňami vhodných pre steny v tomto štýle. Vykladané exkluzívne interiéry s tapetami zo sieťotlače pomôžu saténovým alebo aj obyčajným závesom zahrnúť lesklý niť.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!